Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii Chrześcijański Kapitał Etyczny – ostatnie materiały popularyzatorskie
Chrześcijański Kapitał Etyczny – ostatnie materiały popularyzatorskie
Dobiega końca projekt „Popularyzacja i promocja chrześcijańskiego kapitału etycznego” finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu pod nazwą „Społeczna odpowiedzialność nauki”, którego kierownikiem był dr hab. Piotr Duchliński prof. UIK. W listopadzie zostały opublikowane ostatnie materiały, zarówno audiowizualne, jak i elektroniczne-tekstowe.
Tematykę sztucznej inteligencji podjęli w swoim prezentacjach: dr hab. Anna Bugajska prof. UIK w wideo pt. „O sztucznej inteligencji” oraz dr Jarosław Mikuczewski SJ w nagraniu pt. „Sztuczna (nie)inteligencja. O wyzwaniach związanych z AI”.
Ostatni, dwudziesty czwarty dialogowany podkast prowadzony przez prof. Duchlińskiego był zatytułowany: „Jak odczytywać etykę chrześcijańską”. Zaproszoną ekspertką była dr hab. Ewa Podrez, prof. UKSW.
Projekt był odpowiedzią na potrzebę przystępnego i atrakcyjnego upowszechniania chrześcijańskiej refleksji etycznej (która posiada wielu wybitnych przedstawicieli także w Polsce) oraz ukazania przydatności wiedzy etycznej w refleksji nad współczesnymi problemami, a także w podejmowaniu przemyślanych i uzasadnionych wyborów moralnych. Kapitał etyczny jest tutaj rozumiany jako pewien zbiór zasad, norm, reguł praktycznego postępowania związany z określoną tradycją kulturową. Chrześcijański kapitał etyczny jest natomiast oparty na uniwersalnych wartościach etycznych, prawie naturalnym i sprawnościach moralnych (cnotach).
Projekt miał na celu promocję i popularyzację kapitału etycznego przede wszystkim (choć nie wyłącznie) wśród nauczycieli szkół podstawowych i średnich.
W ciągu dwóch lat przygotowano i przeprowadzono 8 jednodniowych warsztatów, 8 webinarów, 24 około 15-minutowych podcastów, 8 około 15-minutowych filmów, stworzona została strona internetowa, która zawiera materiały tekstowe i multimedialne. Darmowy dostęp do wszystkich materiałów można uzyskać ze strony internetowej projektu. Ignatianum - Popularyzacja i promocja chrześcijańskiego kapitału etycznego